Біль під пломбою може виникати і після недавнього лікування зуба, і через значний час. Причини можуть бути різними, і в деяких випадках, особливо після недавнього встановлення пломби, больові відчуття минають без втручання лікаря. Однак у більшості випадків вони можуть вказувати на наявність проблем, які вимагають відвідування стоматолога.
Характер болю в зубі під пломбою

Перше, на що слід звернути увагу в разі виникнення дискомфорту в пломбованому зубі, – це характер болю. Тип больових відчуттів може вказувати на причину неприємного симптому.
Найчастіше зуб починає нити після пломбування, коли закінчується дія анестезії. Це так званий постпломбувальний біль, який характеризується:
- помірністю і поступовим зниженням інтенсивності;
- відсутністю набряків і гнійних вогнищ;
- відсутністю температури.
Зазвичай такий біль зникає через кілька днів у міру відновлення тканин і усадки пломби. Підвищена чутливість під час жування після встановлення пломби може вказувати на те, що матеріал пломби був пересушений. Такий біль, як правило, минає в міру адаптації нервових закінчень зуба.
Під час лікування пульпіту лікар часто змушений встановлювати тимчасову пломбу. Зуб під нею також може нити. Причинами можуть бути вплив встановленого з пломбою лікарського препарату або натискання на пульпу, наприклад, під час жування їжі, оскільки тимчасова пломба робиться з м’яких матеріалів, через які може передаватися тиск.
Тимчасова пломба ставиться на кілька днів. Тому після завершення лікування стоматолог встановить постійну, і хворобливі відчуття минуть.
Якщо ж біль після завершення лікування зуба інтенсивний, наростає в нічний час доби і є ознаки патологічного процесу, наприклад, набряклість ясен, потрібно звертатися до лікаря.
Які види болю можуть свідчити про те, що необхідно відвідати стоматолога для вирішення проблеми:
- хвороблива чутливість до холодного чи гарячого, солодкого чи кислого;
- постійний ниючий біль, який супроводжується почервонінням ясен;
- сильний і пульсуючий біль, який найчастіше вказує на гострий пульпіт;
- слабкий біль або дискомфорт під час натискання на зуб може бути симптомом хронічного пульпіту.
У всіх зазначених випадках слід записатися на прийом до лікаря і не затягувати з лікуванням.
Причини болю в зубі під пломбою
Існує низка причин, через які може боліти зуб під пломбою:
- Неповне видалення пульпи через особливості будови зуба – велику довжину і звивистість каналів. Якщо на якійсь ділянці збереглася пульпа, вона буде давати хворобливу реакцію на зовнішній вплив на зуб.
- Попадання чужорідного тіла в кореневий канал, наприклад, частинки дентину, що потрапляють у канали під час свердління.
- Опік зубних тканин, який може відбуватися через недостатнє охолодження тканин під час роботи нагрітим бором.
- Недостатнє просушування, що призводить до недостатнього зчеплення пломби із зубною порожниною, проникнення бактерій під неї і відновлення запальних процесів.
- Висока пломба, яка призводить до надлишкового тиску на зуб з боку зуба-антагоніста, що і провокує біль.
У цих випадках проводиться коригування пломби або за необхідності додаткове лікування зуба з подальшим пломбуванням якісним матеріалом.
Що робити, якщо болить зуб під пломбою?

Також візит до стоматолога необхідний, якщо захворів давно запломбований зуб. Біль під старою пломбою свідчить про розвиток патологічного процесу. Точна причина буде встановлена після початку лікування.
Серед пацієнтів, які звертаються в клініку зі скаргами на біль у зубах, запломбованих кілька місяців або років тому, найчастіше трапляються такі захворювання:
- вторинний карієс, спричинений потраплянням бактерій під стару пломбу через її руйнування, який, зрештою, може торкнутися і нерва, якщо його не було попередньо видалено;
- періодонтит – запалення сполучної тканини, що оточує зуб; ця патологія виникає через механічні травми зуба і проникнення бактерій всередину періодонта.
У зазначених випадках наявний запальний процес не припиниться сам собою. Він поширюватиметься і захоплюватиме все нові тканини. Щоб не втратити зуб, слід звернутися до лікаря і почати відповідне лікування, яке може включати і повторне лікування каналів зуба з подальшим їх пломбуванням.
Як самостійно зняти зубний біль?
До того, як ви звернетеся до лікаря, може з’явитися нагальна потреба позбутися зубного болю. Якщо болить зуб або прилеглі тканини, можна використовувати:
- знеболювальні засоби парацетамол або ібупрофен, які є у вільному продажу в аптеці, тільки не забудьте ознайомитися з інструкцією;
- полоскання ротової порожнини содовим розчином, настоєм прополісу або календули.
А ось гріти хворий зуб не рекомендується, оскільки це може сприяти розвитку запальних процесів.
Якщо зуб під пломбою або ясна болять так, що з’являється потреба вживати болезаспокійливі, – це означає, що слід не відкладаючи записатися до лікаря. Своєчасне звернення до стоматолога дасть змогу зберегти зуб і позбавить вас болю та дискомфорту.