Зміст[ приховати ]
Основи догляду за зубами: чому це важливо
Порожнина рота – це не тільки орган для приймання їжі, а й своєрідні «вхідні ворота» для хвороботворних мікробів і бактерій. Недостатній догляд за зубами може призвести до таких захворювань зубів і ясен, як карієс і пародонтит. Шкідливі бактерії можуть стати джерелом інфекційно-запальних захворювань у різних органах, а мікроби порожнини рота є причиною серцево-судинних захворювань, ревматизму, захворювань органів травлення тощо.Тому правильно доглядати за зубами та порожниною рота важливо не тільки для збереження зовнішньої привабливості, а й для підтримки загального стану здоров’я.
Як правильно доглядати за зубами?
Фахівці клініки сімейної стоматології «Дент-Хаус» підготували пам’ятку про те, як правильно доглядати за зубами і м’якими тканинами порожнини рота. Запишіться на прийом до стоматолога, щоб дізнатися про можливості професійної гігієни ротової порожнини, зокрема ремінералізації зубів.Правильне чищення зубів

Порада стоматологів – застосовуйте такий алгоритм чищення зубів:
- намочіть голівку зубної щітки і нанесіть на неї зубну пасту;
- починайте чищення із задніх зубних одиниць, поступово просуваючись уперед, здійснюючи щіткою обертові рухи в напрямку від ясен до зубів;
- після чищення зовнішньої поверхні слід очистити і внутрішню сторону;
- повторіть процедуру з другою щелепою;
Використання зубної нитки
Зубна щітка добре справляється із завданням видалення нальоту з поверхні зубів, проте не може позбутися залишків їжі в міжзубному просторі. Із цим впорається зубна нитка. Використання зубної нитки є важливим елементом профілактики карієсу.Нитку в міжзубний проміжок слід вводити акуратно, без різких рухів, притискаючи до стінки зуба, виводити потрібно також плавно, вертикально.
Стоматологи займають різні позиції з питання, коли і як часто потрібно використовувати зубну нитку, але всі сходяться на думці, що ця процедура має бути щоденною. Найбільшого поширення набула рекомендація використовувати нитку вранці та ввечері.
Вибір зубної щітки

Якщо вони є вашим вибором, зверніть увагу на такі моменти:
- щетинки мають бути синтетичними;
- жорсткість – основна маса випущених щіток поділяється на м’які, середні та жорсткі, рекомендується використовувати щітки з м’якою і середньою жорсткістю, оскільки жорстка травмує ясна і може пошкодити емаль зубів.
Міняти щітку необхідно кожні 3 місяці, а в разі перенесення інфекційного захворювання – відразу після одужання.
Вибір зубної пасти
Усе розмаїття зубних паст, що випускаються, можна розділити на три групи:- гігієнічні – видаляють зубний наліт і освіжають подих;
- профілактичні – запобігають появі карієсу, хвороб порожнини рота і надають антибактеріальний і протизапальний ефект завдяки включенню до складу екстрактів лікувальних рослин і лікарських компонентів;
- лікувальні – застосовуються за призначенням лікаря.

Також у складі пасти важливі вітамінні компоненти та рослинні екстракти (ромашка, кора дуба, шавлія тощо), які допомагають боротися з бактеріями та запобігають запаленню ясен.
Час чищення зубів
Рекомендується чистити зуби двічі на день: вранці (одразу після підйому або після сніданку – залежить від ваших звичок і вподобань) і ввечері (безпосередньо перед відходом до сну). Рекомендована тривалість чищення має бути щонайменше 2 хвилини – цього часу достатньо, щоб ретельно очистити всі поверхні зубів і лінії ясен. Однак головний критерій якісного чищення – відсутність нальоту на зубах.Чищення м’яких тканин порожнини рота
Гігієна порожнини рота не закінчується на чищенні зубів, адже бактерії скупчуються не тільки на них, а й на слизових поверхнях щік і язика. Тому чищення м’яких тканин порожнини рота є важливим елементом профілактики інфекційних захворювань.Використовуючи щітки з додатковою функцією чищення м’яких тканин на зворотному боці, поверхня щік очищається автоматично під час чищення зубів.
Чищення язика здійснюється зворотним боком зубної щітки, якщо вона має спеціальну ребристу поверхню, або спеціальним скребком для язика. Очищайте язик м’якими рухами від основи до кінчика, не натискаючи занадто сильно.
Важливо стежити за зовнішнім виглядом язика. Якщо є наліт, «залисини» або інші неприємні прояви, слід звернутися до стоматолога.
Використання ополіскувачів для рота
Завершальним етапом є використання ополіскувача. Ополіскувач для рота – це додатковий засіб, що дає змогу видалити бактерії, освіжити подих і підтримувати чистоту ротової порожнини протягом дня. Обирати ополіскувач слід спираючись на рекомендацію стоматолога. Якщо немає можливості звернутися до нього, то вибирайте профілактичний ополіскувач.Полоскання рота здійснюйте після кожного чищення. Рекомендується використовувати ополіскувач і протягом дня після їжі, якщо немає можливості почистити зуби.
Уникнення шкідливих звичок
Щоб зберегти свої зуби та ясна здоровими, слід відмовитися від шкідливих звичок. Куріння – одна з основних причин пожовтіння зубної емалі та появи неприємного запаху з рота. Поряд із цим, смоли і нікотин, що містяться в тютюнових виробах, сприяють утворенню нальоту і зубного каменю.Звичка полоскати рот солодкими напоями, чаєм або кавою не додасть здоров’я вашим зубам. Адже цукор збільшує ризик виникнення карієсу, а фарбувальні речовини чаю та кави призводять до зміни кольору емалі. Краще за відсутності ополіскувача для полоскання рота використовувати просту воду.
Не відкривайте зубами пивні пляшки, а також не гризіть ними горіхи в шкаралупі. Такі спроби тільки додадуть проблем у вигляді відколів і тріщин.
Догляд протягом дня
Чищення зубів двічі на день вранці та ввечері не скасовує необхідності догляду за зубами протягом дня. Після кожного прийому їжі потрібно очистити зуби від залишків їжі.Але що робити, якщо під руками відсутня зубна щітка і нитка? У цьому разі можна використовувати просту воду для полоскання порожнини рота, протерти зуби серветкою чи чистою носовою хусткою, а також скористатися жувальною гумкою – вона допоможе очистити зуби й освіжить подих.
Періодичні візити до стоматолога
Дотримання алгоритму чищення зубів і виконання всіх рекомендацій щодо підтримання гігієни порожнини рота не скасовує періодичних візитів до стоматолога. Не рідше одного разу на півроку відвідайте його для профілактичного огляду. Це дасть змогу своєчасно виявити захворювання на початкових стадіях. Регулярні візити до стоматолога включають не тільки огляд, а й професійне чищення, видалення зубного каменю, процедури для відновлення і зміцнення зубної емалі, можливо і відбілювання зубів.Високопрофесійний штат лікарів клініки сімейної стоматології «Дент-Хаус» здатний надати повний спектр стоматологічних послуг – від первинної діагностики до складних операцій.
Регулярний догляд за зубами – це основа вашого загального здоров’я. Враховуйте наші рекомендації, і ви збережете здоров’я зубів і ясен протягом довгих років.