Що краще – коронка чи імплант?

Що краще – коронка чи імплант?
Бувають ситуації, коли рідний зуб зруйнований і не підлягає відновленню за допомогою пломби. Що робити в такому разі? Стоматологи зазвичай пропонують два варіанти – встановити коронку або зробити дентальну імплантацію. У чому відмінності цих способів і що варто вибрати?

Коронка чи імплант: що краще?

Щоб розібратися, що краще, коронка чи імплант, необхідно знати, що ховається за цими поняттями:
 • Коронка – це незнімний протез, який одягається на видиму частину зуба і кріпиться за допомогою спеціального цементу. Зазвичай її встановлюють на частково зруйнований зуб. При цьому необхідно враховувати стан тканини, що залишилася, і кореня. Дуже важливо якісно пролікувати канали.
 • Імплант – це штифт, який імплантується в щелепу і замінює корінь зуба. Зазвичай його виготовляють з титану – якісного матеріалу, що не викликає алергії. Однак імплантація – це тільки початок лікування. Надалі на штифт необхідно встановити абатмент і коронку. Абатмент – це з’єднувальний елемент, який кріпиться до імплантату і підтримує коронку. Коронка, як і в першому випадку, служить для відновлення естетичного вигляду і функціональності зуба.
На рішення щодо встановлення коронки або імплантації впливають такі чинники:
 • стан зуба;
 • наявність протипоказань;
 • втрата зуба;
 • здоров’я ясен і кісткової тканини;
 • вік;
 • фінансовий стан пацієнта.
Що краще – коронка чи імплант? Однозначно сказати, що краще – коронка або імплант, не можна, оскільки у цих елементів різні функції. Вибір залежить від конкретної ситуації та уподобань пацієнта.

Переваги коронок

Коронки – це один із популярних методів відновлення зубів у стоматології. Розглянемо їхні переваги:
 1. Коронки використовують для відновлення зубів з пошкодженою структурою або формою, забезпечуючи їхній природний зовнішній вигляд і функціональність. Також вони дають змогу зубові зберігати свою структуру та міцність.
 2. Коронки використовують для зміцнення зубів із великими пломбами або після ендодонтичного лікування (кореневого каналу).
 3. Коронки можуть бути виконані з різних матеріалів, як-от кераміка або металокераміка, які відтворюють природний колір, форму і текстуру зубів. Це покращує естетику посмішки.
 4. Коронки забезпечують комфорт і функціональність для прикусу та під час приймання їжі.
 5. Коронки виготовляються з міцних матеріалів, тому вони довговічні.
Встановлення коронки зазвичай менш складна процедура, ніж дентальне протезування, і потребує менше часу. Крім цього, ціна на таку процедуру нижча.

Недоліки коронок

Як і в будь-якої медичної процедури, у коронок для зубів є свої недоліки. До них належать:
 • необхідність лікування коренів і обточування зуба;
 • у деяких потрібне додаткове зміцнення зуба;
 • середній термін служби – 10 років;
 • ймовірність виникнення запальних процесів під коронкою.
Також коронки можуть тріскатися, втрачати свої функції та естетичний вигляд. Іноді такий метод викликає алергію. Це досить рідкісне явище, але можливе.

Переваги імплантів

Основні переваги імплантів – це:
 1. Відсутність процесу руйнування кісткової тканини.
 2. Природний зовнішній вигляд.
 3. Підтримка навколишніх зубів.
 4. Висока функціональність.
 5. Довговічність.
Також за імплантами не потрібна особлива гігієна або додатковий догляд.

Недоліки імплантів

Як і в будь-якої медичної процедури, в імплантації зубних імплантів також є свої обмеження і недоліки:
 • складність процедури – необхідність хірургічного втручання;
 • висока вартість;
 • тимчасові обмеження – процедура встановлення займає від 3 до 6 місяців;
 • наявність протипоказань до операції.
Також існують ризики відторгнення імплантатів.

Коронка на зуб чи імплантат: що ставити

Рішення про те, чи ставити коронку на зуб або імплантат, залежить від безлічі факторів. Основні з них – це:
 1. Стан зуба. Якщо ваш зуб у досить хорошому стані, то коронка може бути кращим варіантом. У такому разі зуб готують і обробляють для встановлення протеза, який буде закріплений на вашому власному зубі. Також коронку можуть ставити на жувальний зуб з великою пломбою.
 2. Кількість відсутніх зубів. Якщо у вас відсутні кілька зубів поруч, то можна розглянути варіант встановлення зубного моста. Це конструкція, що складається з декількох коронок, з’єднаних між собою, які одягаються на зуби. Міст – поширена практика в стоматології: це зручно й естетично.
 3. Кісткова тканина. Кількість і якість кісткової тканини в ділянці відсутнього зуба також може впливати на рішення про вибір між коронкою на зуб або імплантатом. Якщо кісткової тканини в ділянці відсутнього зуба недостатньо, то перед імплантацією можуть знадобитися додаткові процедури. Наприклад, підготовка кісткової тканини або підняття ясен. У такому разі процес буде довшим і затратнішим.
Що краще – коронка чи імплант? Також ваші особисті переваги стосовно зовнішнього вигляду і комфорту також можуть впливати на вибір протезування.

Протезування та імплантація зубів: порівняння основних факторів

Порівняємо основні показники імплантації та встановлення коронок:
 1. Термін реабілітації. При імплантації – до пів року, при встановленні коронок – 2 тижні.
 2. Необхідність операції. У першому випадку так, у другому – ні. Дентальну імплантацію можна проводити під місцевим наркозом або під седацією.
 3. Попередні маніпуляції. При імплантації може знадобитися видалення зуба. У разі встановлення коронок – лікування каналів, обточування зуба.
 4. Термін служби. У першому випадку – довічна гарантія. У другому – 10-15 років.
Пам’ятайте, що все одно необхідно розглядати кожен індивідуальний випадок пацієнта.

Коли ставлять коронки

Коронки ставлять у різних випадках – розглянемо найпоширеніші:
 1. Зруйнований зуб. Коли зуб сильно зруйнований карієсом або травмою, і зубна тканина, що залишилася, не здатна забезпечити достатню міцність і функціональність, може знадобитися коронка. Вона покриває зуб, що залишився, і відновлює його форму, розмір і функцію.
 2. Після лікування кореневих каналів. Нерідко після проведення ендодонтичного лікування може знадобитися зміцнення і захист зуба коронкою. Це пов’язано з тим, що після лікування кореневих каналів зуб може стати більш крихким і чутливим до пошкоджень.
 3. Після імплантації зуба. Коли корінь зуба заміщають імплантатом, на нього встановлюють коронку для відновлення зовнішнього вигляду і функції зуба.
 4. Косметичні цілі. Коронки можуть також використовуватися з естетичною метою для поліпшення зовнішнього вигляду зуба. Наприклад, коронку встановлюють на зуб із дефектами у формі, кольорі або розмірі.
 5. Заміна старих коронок. Якщо стара коронка зносилася, пошкодилася, стала непривабливою або втратила свої функції, її потрібно замінити.
Лікар визначить необхідність встановлення коронки на основі діагностики та клінічного обстеження. Професійні стоматологи борються за кожен зуб пацієнта, тому в разі, коли його можна врятувати, вважають за краще закривати коронкою.

Коли ставлять імпланти

Імпланти встановлюють у таких випадках:
 1. Відсутні зуби. Імплантацію проводять у разі повної відсутності зубів у зубному ряду, втрати одного або декількох зубів. Імплантати замінюють коріння зубів, а на них встановлюють зубні коронки, мости або протези, що відновлюють функцію та естетику зубів.
 2. Великі запальні процеси навколо кореня зуба або перелом зуба. У такому разі встановлення імпланту може бути більш доцільним.
 3. Непридатні для опор мостів зуби. Імпланти можуть використовувати як стабільну підтримку для моста. Це доцільно, якщо у суміжних зубів хороший стан.
 4. Погані знімні протези. Якщо знімні протези не виконують свої функції або викликають дискомфорт, використовують імпланти. Це більш стабільно і зручно для пацієнта.
 5. Відновлення кісткової тканини. Імпланти також можуть бути використані у випадках, коли кісткова тканина в зубному ряду атрофована через тривалу відсутність зубів. Шляхом проведення процедури аугментації або використання спеціальних імплантатів, можна відновити кісткову тканину.
План лікування визначає лікар-імплантолог на основі діагностики, рентгенівських і комп’ютерних томограм, а також індивідуальних потреб і побажань пацієнта. Якщо дозволяють умови, лікар проводить дві процедури одразу: видаляє зуб і ставить імплант.

Порівняння цін на встановлення коронки та імпланту

Ціни на встановлення коронки та імпланту можуть варіюватися залежно від багатьох чинників – місце розташування клініки, кваліфікація лікаря, складність випадку, використовувані матеріали і технології, а також локальні ринкові умови. Загалом, імплантація зазвичай дорожча процедура, ніж установлення коронки, оскільки включає складніший хірургічний процес. Вартість встановлення імпланту зазвичай складається з декількох компонентів, таких як:
 •  вартість самого імпланту;
 • хірургічна процедура зі вставки імпланту в кістку (включно з рентгенівськими та комп’ютерними томографіями);
 •  можлива процедура аугментації кісткової тканини;
 • тимчасові протези та постійні коронки або мости, які будуть встановлені на імплантат.
Загальна вартість встановлення імпланту може варіюватися залежно від усіх цих факторів. Вартість встановлення коронки на зуб залежить від матеріалів, з яких вона виготовлена (наприклад, металокерамічна, керамічна, металопластмасова тощо), складності випадку, лабораторних витрат і гонорару лікаря. Що краще – коронка чи імплант? Важливо зазначити, що ціна не завжди є єдиним фактором під час вибору між коронкою та імплантом. Під час ухвалення рішення важливо враховувати й інші причини – якість і довговічність результату, функціональність, естетика, очікуваний час лікування і загальне здоров’я зубного ряду пацієнта.

Висновки

Коронка – це зубна протезна конструкція, яку надягають на частину зуба, що залишилася після видалення пошкодженої тканини або карієсу. Коронки можуть бути зроблені з різних матеріалів. Вони дають змогу зберегти здорову частину зуба, що залишилася, відновити його функціональність і естетичний вигляд. Імплант – це штифт, який імплантується в щелепу і замінює корінь зуба. Його встановлюють, коли зуб не підлягає відновленню. Коли вибір стоїть між коронкою та імплантами, багато що залежить від конкретної ситуації та потреб пацієнта. Якщо зуб пошкоджений, але коренева частина здорова, то коронка може бути більш відповідним варіантом. Якщо зуб втрачено повністю, то імпланти будуть найкращим вибором. Рішення про те, який метод вибрати, завжди має ухвалюватися лікарем-стоматологом разом із пацієнтом. Він враховуватиме всі особливості ситуації, а також медичну історію, щоб запропонувати найбільш відповідний варіант лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Послуги, які вас також можуть зацікавити

Запись на прием

Обратная связь

Запис на прийом

Зворотній зв'язок

Ваш запит отримано.

Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.