Які вітаміни та мінерали потрібні для зубів

Які вітаміни та мінерали потрібні для зубів
Правильне збалансоване харчування відіграє значну роль у підтримці здоров’я зубів і ясен. Саме з їжі організм людини отримує більшу частину вітамінів і мінералів, необхідних, зокрема, для гарної посмішки. Однією з частих причин різних стоматологічних захворювань стає якраз авітаміноз. Які речовини потрібні для зміцнення кісткової тканини та емалі, профілактики карієсу і хвороб ясен, розповіли фахівці клініки сімейної стоматології «Дент-Хаус».

Мінерали для здоров’я зубів і ясен

Які вітаміни та мінерали потрібні для зубів Крім дотримання правил гігієни, для підтримки здоров’я ротової порожнини важливий раціон харчування. Завдяки вітамінам і мінералам, що містяться в продуктах, зуби і тканини ясен залишаються міцними і стійкими до агресивного впливу бактерій. Головні помічники в цій справі – мінерали, що відповідають за формування і стан емалі та кісткової тканини зубів:

  • кальцій;
  • фосфор;
  • фтор;
  • магній.
Розглянемо докладніше кожен із них.

Кальцій – речовина, що бере участь у формуванні кісткової тканини та мінералізації зубів, а також у багатьох інших процесах, що протікають у нашому тілі. Без достатнього споживання кальцію з їжею (ми не в змозі самі виробляти цей компонент) організм починає виводити його з кісток, щоб спрямувати на важливіші повсякденні завдання. Дефіцит кальцію складно помітити одразу, а тривала його нестача загрожує демінералізацією емалі, що робить зуби крихкими і чутливими до механічних і термічних навантажень.

Щоб уникнути цього, необхідно контролювати вміст кальцію в крові та підтримувати його адекватний рівень шляхом коригування дієти або приймання спеціальних добавок.

Добова норма кальцію для дорослих становить від 1000 до 1200 мг залежно від віку та супутніх чинників. Щоб отримати необхідну кількість, до раціону обов’язково мають входити молочні та кисломолочні продукти, сир, горіхи, бобові, курячі яйця.

Іншим мінералом, що підтримує порожнину рота здоровою, є фосфор. Ця речовина зв’язується з кальцієм і підвищує щільність емалі та кісткових структур. Крім того, фосфор знижує кислотність продуктів життєдіяльності мікроорганізмів, що провокують розвиток карієсу. Серед інших виконуваних функцій – відновлення пошкоджених ділянок зубної емалі та підтримання кислотно-лужного балансу.

Добова потреба у фосфорі становить близько 1000 мг. Дефіциту можна уникнути, включивши в щоденний раціон продукти тваринного походження, зокрема м’ясо птиці (індичка, курка), морепродукти (особливо лосось, креветки), молоко, йогурт, а також бобові (сочевиця, нут).

Фтор, або його сполука – фторид, захищає зубну емаль від демінералізації та карієсу, забезпечує антибактеріальну дію, важливий для профілактики утворення зубного каменю та запобігання запаленню і кровоточивості ясен. Тому його дефіцит безпосередньо впливає на здоров’я зубів. Однак, на відміну від фосфору, який надходить в організм з їжею, забезпечити зуби достатнім обсягом фтору можна за допомогою зубної пасти. Також ефективними є процедура професійного чищення та фторування зубів, що виконуються стоматологами «Дент-Хаус» з використанням безпечних складів із фторидами.

Які вітаміни та мінерали потрібні для зубів Магній бере участь у процесі засвоєння кальцію, у формуванні кісткових структур і розвитку сполучної тканини, зміцненні та захисті емалі, регулюванні синтезу вуглеводів. Нестача цього мінералу виражається у втраті апетиту і порушенні сну, втомі і нудоті. Максимально багаті на магній зелень, гречана і рисова каші, свіжі яблука та інші фрукти, курага, житній хліб, пшеничні висівки.

Користь вітамінів

Не менш важливими для здорових зубів і ясен є вітаміни, які можна також отримати з їжі та спеціальних добавок. Можна виділити групу компонентів, найбільш корисних для порожнини рота. Це вітаміни D, C, A, К.

  • Вітамін А необхідний для підтримки здоров’я зубів і ясен. Цей вітамін бере участь у формуванні емалі, її відновленні в разі порушення цілісності, а також у процесі вироблення слини. А слина, своєю чергою, природним чином очищає порожнину рота від хвороботворних бактерій, що знижує ризик інфекцій. Крім того, як потужний антиоксидант вітамін А здатний зменшити запалення. Основними його джерелами є морква, солодкий перець, риба та яєчні жовтки.
  • Вітамін С, також відомий як аскорбінова кислота, міститься у великій кількості фруктів, ягід та овочів. Його нестача призводить до цинги. Крім того, що вітамін С підтримує здоров’я сполучної тканини ясен, він також запобігає утворенню зубного нальоту. Джерелом цього вітаміну слугують цитрусові, ягоди, капуста.
  • Вітамін D важливий для здоров’я всього організму. Він сприяє засвоєнню кальцію і фосфору, без яких немислимі міцні кістки і зуби. Також цей компонент регулює вироблення в слині речовин, здатних пригнічувати ріст шкідливих бактерій. Дефіцит цього вітаміну може послабити зуби і м’які тканини, що їх оточують, підвищити ризик захворювань пародонту і навіть призвести до втрати зубних одиниць. Вітамін D синтезується організмом під дією сонячного світла, а також надходить з продуктами, такими як риба, молоко і яйця.
  • Вітамін К2 (менахінон) синтезується бактеріями кишкової флори й активує остеокальцин, який відповідає за накопичення кальцію в кістковій тканині. Разом із вітаміном D К2 зміцнює зуби. Також він регулює синтез білків цитокінів, що беруть участь в імунній відповіді організму і процесах відновлення пошкоджених тканин.
Наслідки авітамінозу проявляються такими симптомами, як демінералізація емалі, її потьмяніння, шорсткість, підвищення чутливості зубів, поява карієсу, пересихання слизових оболонок ротової порожнини, запалення ясен та їхня кровоточивість, у запущених випадках – патологічна рухливість зубів.

Що допоможе зберегти здоров’я зубів?

Основна профілактика стоматологічних проблем передбачає дотримання правил гігієни порожнини рота і збалансоване харчування. У щоденному раціоні важлива наявність продуктів, що містять достатні обсяги корисних речовин. Наприклад, багаті кальцієм молочні продукти, листова зелень і мигдаль допоможуть зміцнити зуби і кістки. Цитрусові та полуниця – запобігти захворюванням ясен. Продукти з високим вмістом клітковини, такі як яблука і морква, стимулюють вироблення слини, яка допомагає запобігти утворенню зубного нальоту.

Які вітаміни та мінерали потрібні для зубів Крім того, важливо пити багато води, щоб підтримувати водний баланс, зволоженість слизових, до того ж вода допомагає змивати частинки їжі в ротовій порожнині.

Профілактикою карієсу та ерозії зубів також є скорочення вживання солодких і кислих продуктів харчування та напоїв. Після їх вживання варто ретельно прополоскати рот.

Для професійної гігієни ротової порожнини варто відвідувати стоматолога раз на півроку, також раз на рік або рідше можна виконувати процедуру відбілювання зубів. За потреби можуть бути рекомендовані також ремінералізація або фторування.

Питання вживання вітамінів і мінералів у формі лікарських засобів краще обговорити з лікарем, який підбере оптимальний набір добавок для кожного конкретного випадку з урахуванням клінічної картини.

Які вітаміни та мінерали потрібні для зубів

Подборська Надія Іванівна

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Запись на прием

Обратная связь

Запис на прийом

Зворотній зв'язок

Ваш запит отримано.

Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.