Бруксизм – чому скриплять зубами уві сні

Бруксизм – чому скриплять зубами уві сні
Бруксизм – такий діагноз ставлять медики для позначення синдрому скреготіння зубами. Цей звуковий ефект викликається спазмом жувальних м’язів, який може відбуватися уві сні. Унаслідок стискання щелеп зуби труться один об одного, що й викликає характерне скрипіння, відоме багатьом.

Сам по собі бруксизм не є небезпечним, але може свідчити про наявність функціональних порушень в організмі та призводить до поступового руйнування зубної емалі. Результат – зіпсовані зуби, які потребують лікування.

Бруксизм - чому скриплять зубами уві сні

Ознаки та симптоми бруксизму

Прояви бруксизму можуть бути більш-менш вираженими – від одного-двох випадків за ніч до регулярних спазмів, що провокують напруження і болі в щелепі та голові. Що більш вираженими стають симптоми бруксизму, то більші проблеми зі здоров’ям зубів і ротової порожнини ця патологія може спровокувати.

У дітей цей синдром може спричинятися ростом кісток щелепи та оновленням зубів. І часто скрип зубами минає сам собою. До прояву бруксизму в дорослих слід поставитися з особливою увагою, оскільки це може свідчити про проблеми зі здоров’ям.

При цьому сама людина, як правило, не чує, що вона скрипить зубами, і не прокидається від цього вночі. Припускати наявність бруксизму можна за непрямими ознаками:

  • хрускіт і біль у щелепі, оніміння;
  • підвищена чутливість зубів, зубний біль;
  • головний біль, зокрема дзвін або біль у вухах;
  • розбитість, занепокоєння, дратівливість у ранкові години;
Зазвичай симптоми яскраво виражені відразу після пробудження.

Як розпізнати бруксизм: методи діагностики

Для визначення бруксизму можуть призначатися різні типи досліджень. Одне з них – це полісомнографія. За допомогою цього дослідження фіксують скорочення жувальних м’язів уві сні.

Простішим і при цьому ефективнішим методом є встановлення брукс чекерів. Так називаються спеціальні капи, які роблять за зліпком щелепи пацієнта. Їх надягають на ніч і через деякий час повертають лікарю для вивчення стану капи. Так фахівці визначать наявність оклюзійних перешкод і ті зуби та зони, які піддаються максимальному навантаженню під час нічного скрипу зубів.

У клініці сімейної стоматології Dent-House застосовується міограф Teethan для проведення досліджень м’язів і периферичних нервів зубощелепного апарату. Під час міографії фіксується ціла низка параметрів, як-от прикус, симетрія, центр тяжіння, оцінюється робота м’язів і стан щелепи. Також цей апарат використовують для підготовки до дентальної реставрації, протезування та імплантації.

Ускладнення бруксизму

Неконтрольований нічний скрип зубами неминуче призводить до погіршення стану зубних одиниць і ротової порожнини:

  • стирання зубної емалі та розвитку карієсу;
  • підвищеної чутливості зубів;
  • появи тріщин і відколів;
  • пародонтиту, стоматиту, розхитування зубів;
  • скорочення терміну служби протезів, стирання і випадання пломб;
  • болю в щелепі та шиї.
Як і в багатьох інших випадках, що швидше ви почнете розв’язання цієї проблеми, то меншої шкоди вона завдасть вашому здоров’ю.

Ефективні способи боротьби з бруксизмом

Щоб вилікувати захворювання, необхідно усунути його причини. У випадку з бруксизмом це зробити не так просто, оскільки досі точно не встановлено, що саме провокує нічне скрипіння зубами.

Більшість лікарів схиляються до того, що скреготіння зубами вночі спричинене підвищеним тонусом жувальних м’язів, що може бути спричинений аномальною будовою щелеп, патологічними змінами суглобів і стоматологічними захворюваннями.

Бруксизм - чому скриплять зубами уві сні Згідно з деякими дослідженнями, бруксизм може передаватися у спадок. Якщо проблема є в одного з батьків, імовірність того, що вона виникне в дитини, зростає у 2 рази.

Крім того, скрегіт зубів ночами часто фіксується в осіб, які перебувають у стані постійного психоемоційного напруження. Найчастіше це люди, чия діяльність пов’язана з керівництвом, бізнесом або іншими сферами, де на людину лягає велика відповідальність. У цьому разі заведено вважати, що явище бруксизму спричиняється психологічним станом людини, спровокованим психоемоційним перенапруженням або відчуттям тривоги й неблагополуччя.

Скрип зубами може бути пов’язаний із порушеннями в роботі центральної, периферичної нервової системи. Ці патології призводять до спазму лицьової мускулатури і при цьому, як правило, мають й інші прояви. Це можуть бути проблеми зі сном, тремор, енурез, епілептичні стани.

Згідно з остеопатичною теорією бруксизм виникає внаслідок дефектів черепа, а також захворювань шийного відділу хребта і неправильної постави.

Зі свого боку стоматологи спостерігають, що прояви бруксизму часто супроводжуються і порушеннями в будові зубощелепної системи, а також виявленням дефектів у встановлених протезах і пломбах. Йдеться про неправильне розташування зубів і дефекти прикусу, порушення цілісності зубного ряду, неправильно обрані протези або завищені за прикусом пломби. Передбачається, що через такі зміщення відбувається нерівномірний розподіл навантаження під час жування їжі, що призводить до порушень у роботі щелепної мускулатури, зокрема до виникнення спазмів уночі.

Це основні причини скрипу зубами уві сні, які потрібно усунути.

Ще на етапі виявлення причини захворювання необхідно зупинити стирання емалі зубів. У цьому разі слід використовувати спеціальну захисну капу, яку надягають на ніч. Її роблять на основі замірів і зліпків щелепи пацієнта в лабораторії клініки Дент-Хаус. Застосовуючи капу, можна позбутися і симптомів бруксизму, і деяких негативних наслідків для організму, зокрема головного болю. Однак капа є тимчасовим технічним рішенням.

Для позбавлення бруксизму найчастіше необхідно проходити комплексне лікування, що включає психотерапію, стоматологічну корекцію і прийом медикаментів. У тому разі, якщо бруксизм є симптомом уже виявленого неврологічного розладу, слід пройти курс лікування у профільного фахівця.

Крім лікування стоматологічних патологій, що провокуються нічним скреготом зубів, лікарі-стоматологи вирішують ще одну важливу проблему – усунення точок суперконтакту. Так називаються зони зубів, що приймають на себе найбільше навантаження. Під час змикання зубів у місцях першочергових точок контакту тиск виникає ще до з’єднання решти зубів, вони приймають на себе надмірне навантаження, стираються і руйнуються. Це часте явище в разі зміщення зубів, невдалого пломбування або протезування, яке може призводити до швидкого руйнування зубів у випадках бруксизму.

Такі місця суперконтакту усуваються шляхом акуратного пришліфування. Якщо явище бруксизму було спричинене лише наявністю місць суперконтакту і неконтрольованим уві сні м’язовим тиском, то апаратне вирівнювання таких зон дає змогу позбутися і скрипу зубів ночами.

Бруксизм у дітей: що потрібно знати батькам

Бруксизм - чому скриплять зубами уві сні Бруксизм у дітей може бути як нормою, так і патологічним станом. Багато що залежить від віку: якщо дитина скрипить зубами до 6-7 років, лікування зазвичай не проводять, з віком проблема зникає. Якщо бруксизм не минає, лікар призначає лікування, яке може включати медикаментозну терапію, стоматологічні процедури, психотерапію і релаксацію.

Всупереч старому стереотипу, скреготіння зубами уві сні не є симптомом паразитичної інвазії у дітей.

Профілактика бруксизму

Якщо головною причиною захворювання є сильний стрес і негативний психоемоційний фон упродовж дня, то профілактика є найкращим способом протидії нічному бруксизму.

Найбільший ефект принесуть заспокійливі процедури, як-от теплі ванни перед тим, як лягти спати, теплі компреси для зменшення напруги жувальних м’язів, заспокійливі заняття, наприклад, читання книжок чи медитація.

Протягом дня не змикайте зуби тоді, коли це не потрібно. Можна вживати на ніч тверді фрукти, подрібнення яких втомить і заспокоїть м’язи щелепи. А ось від міцного чаю, кави та вуглеводів, що збуджують нервову систему, під час останнього прийому їжі слід відмовитися.

Бруксизм - чому скриплять зубами уві сні

Молочний Андрій Сергійович

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Запись на прием

Обратная связь

Запис на прийом

Зворотній зв'язок

Ваш запит отримано.

Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.