Перше в житті відвідування дитячого стоматолога – важлива і відповідальна подія для дитини. Головне для батьків – забезпечити максимально комфортну обстановку і допомогти маленькій людині з честю витримати це випробування. Якщо лікарю і батькам вдасться створити комфортну атмосферу, наступні візити пройдуть спокійно.
Від успіху першого походу до лікаря багато в чому залежить і подальше ставлення дитини до лікування зубів. На жаль, у деяких випадках у малюка можуть виникнути фобії внаслідок отриманого стресу. Однак, дотримуючись певних правил, ви можете уникнути негативного розвитку подій.
Перше відвідування стоматології можна зробити менш страшним для малюка, якщо записатися на консультацію. У таких випадках не потрібно проведення неприємних медичних маніпуляцій. Навіть якщо лікар виявив якусь проблему, її усунення краще відкласти на наступний візит.
Під час консультації дитина познайомиться з лікарем і клінікою. Сьогодні використовуються різні методи, що дають змогу зробити перебування дитини в клініці максимально цікавим і комфортним. У деяких є ігрові кімнати, елементи гри іноді впроваджуються і в сам процес лікування. Наприклад, можливість обрати колір пломби.
Але що робити, якщо дитина вже отримала негативний досвід лікування? Обов’язково розкажіть про це лікарю. Дитячі стоматологи орієнтовані на роботу з маленькими пацієнтам, багато хто з них проходить спеціалізовані курси. Завдяки цьому фахівці можуть знайти підхід до дитини.
Як підготувати малюка до першого візиту
У разі, якщо дитина явно перебуває не в тому настрої, слід перенести візит до стоматолога на інший день. Для першого відвідування краще вибирати ранковий час доби. При цьому не слід приходити істотно раніше призначеного терміну. Оптимально – за 10 хвилин до встановленого часу.
Не слід вирушати в дитячу стоматологію і в той відрізок дня, коли дитина зазвичай спить. Візити занадто рано вранці та пізно ввечері також стресують дитину.
Малюк не повинен відчувати фізичний дискомфорт, зокрема голод або спрагу. Буде краще, якщо ви погодуєте його за 2 години до прийому в лікаря. Не забудьте почистити зуби після їжі.
Не слід приховувати від дитини заплановане відвідування лікаря. Але й не робіть його головною подією дня. Нехай це буде краще похід на атракціони, в кіно, зоопарк, а візит до лікаря стане лише частиною загальної програми.
Завжди слід прямо і відверто відповідати на запитання дитини.
- М’яко поясніть їй, що краще розв’язати проблему зараз, ніж відкладати її на потім, коли лікування може стати справді довгим і виснажливим.
- Нагадайте про успішні приклади з її життя, коли їй вдавалося справлятися з ситуацією, долаючи страх.
- Згадайте себе в його віці. Можна розповісти справжній, невигаданий випадок зі свого життя.
Крім того, не варто вживати фрази на кшталт “не бійся”, “боляче не буде”, “потрібно трішки потерпіти” та їм подібні.
Як поводитися батькам на прийомі у стоматолога
Обговорювати незрозумілі для вас питання лікування завжди краще без дитини, віч-на-віч з фахівцем. Також не варто відволікати лікаря запитаннями вже в процесі лікування. Річ у тім, що маленькі пацієнти не здатні витримувати тривалі процедури. Як правило, 15-20 хвилин – це той максимум, у який має вкластися лікар. Це означає, що стоматолог має бути зосереджений на роботі, підтримуючи контакт із пацієнтом.
Один із батьків може перебувати в кабінеті стоматолога. Скористайтеся цією можливістю і підтримайте дитину своєю присутністю. Якщо малюк зовсім юний, цілком допустимо тримати його на руках під час проведення процедур. У цьому разі можна взяти з собою й одну з улюблених іграшок.
Дотримуючись певних правил, ви допоможете створити максимально комфортну обстановку для дитини й атмосферу взаєморозуміння під час лікування.
Контролюйте себе і тон свого голосу. У ньому не має бути ні надмірної категоричності, ні так званого сюсюкання. Будьте чесними. Не критикуйте дитину – вона й так перебуває в стресовій ситуації. У цей момент вона має відчувати тільки однозначну підтримку з боку найближчих людей.
Не вступайте в діалог між лікарем і маленьким пацієнтом. Не вказуйте, що і як йому робити та як поводитися, коли він сидить у кріслі. Слід спокійно реагувати на сльози та не докоряти малюкові.
Після завершення процедур обов’язково похваліть дитину за її витримку. Також слід заохотити чадо новою іграшкою або будь-якою розвагою, що радує його.
Пам’ятайте, що найкращий спосіб навчити дітей доглядати за своїми зубами – це показувати особистий приклад.
Профілактика – чудовий спосіб зберегти зуби й уникнути всіх хвилювань, пов’язаних із лікуванням, тим паче запущених випадків карієсу. Слідкуйте за станом порожнини рота дитини та зробіть догляд за зубами частиною її щоденної діяльності.